2014. március 15., szombat

Mi köze az aikidonak - egy modern harci művészetnek - az egészséghez?


 
Az aikido sajátos eszköz az egészséget biztosító testi, lelki, szellemi harmónia megteremtéséhez. 

Az  aikido egy különleges japán harci művészet, amely e művészetek ősi hagyományait ötvözi az ember testi-szellemi fejlődését célzó békés gondolatisággal.


 Névjegy: 
 Balogh Gábor:
tanársegéd (PTE, Közgazdaságtudományi Kar)
aikido-edző

 Mi az aikidó? 
Az aikido egy modern japán harcművészet, stratégiája önvédelmi jellegű, de sokkal több egyszerű önvédelmi technikák halmazánál. Az aikido mögött komoly filozófia és szellemiség van, vagyis fontos a helyes hozzáállás, nem szabad akárkinek megtanítani a technikákat. Megalkotója Ueshiba Morihei (1883 - 1969) japán mester volt.  
Az Aikido célja az ideális személyiség kialakítása, - egyesítve a testet és a szellemet, erőteljes szellemi és testi edzések által-, valamint egy dinamikus életmód elérése, amely éppúgy magába foglalja a nyugalmat, mint az aktivitást.
Az Aikido az abszolút győzelem elérését tanítja, a harc nélküli filozófia révén. A "harc nélküliség" elve kioltja a személyiség agresszív, verekedős, romboló ösztönét, és átvezeti a teremtő szeretet jegyébe. Az Aikido különleges gondolatisága tehát nem a rombolást, a gyűlöletet, a haragot táplálja, hanem a szeretetet, a barátságot és az összetartást. Az Aikido az erőszak minden formáját elveti, legyen az megokolt (verseny) vagy indokolatlan. Másképp nem különbözne más harcművészetektől és sportoktól, amelyeknél a harcért és a győzelemért pontok járnak.

Jellemzője a békés, harmonikus, ugyanakkor hatékony és eredményes megoldások keresése. Az aikidó legfontosabb sajátossága, hogy egy gyengébb fizikumú ember is "legyőzheti" az erősebbet (az aikidóban így nincsenek súlycsoportok). Ugyanakkor a győzelem nem jó szó, mert nem a másik legyőzéséről, elpusztításáról van szó, hanem a támadás lehető legkevesebb energiával történő hatástalanításáról. Vagyis minél kevesebb erővel földre kényszeríteni a támadót. Nem ellenfelek gyakorolnak az edzésen, hanem partnerek. Ez azt jelenti, hogy a támadóra úgy tekintünk, mint egy fontos emberre, akivel sajátos kapcsolatba kerülünk, hiszen segíti a fejlődésünket, a gyakorlást. Az aikidó további sajátossága, hogy nincs verseny. Nem lehet érmeket, kupákat szerezni, hiszen az aikidó tradicionális harcművészet (budo), nem vált versenysporttá, mint több más küzdősport. A legfontosabb cél a folyamatos gyakorlás. Az aikidót nem könnyű megtanulni, hosszú évek gyakorlása szükséges ehhez. Az aikidóban egyszerre van jelen a dinamizmus és stabilitás, a lágy és kemény jelleg. Nincs erősítés, de nagy állóképességet fejleszt ki, nyújtja az ízületeket, minden izmot átmozgat, hajlékonnyá tesz, fokozza a vitalitást (pl. több 70 év fölötti japán mester edz mindenféle probléma nélkül). Technikailag az aikidóban feszítéseket, csavarásokat, dobásokat használunk (nem ütéseket és rúgásokat), vagyis elsősorban pusztakezes technikákkal foglalkozunk, de minden edzésen van fegyveres rész is, ahol gyakorló karddal (fakarddal), bottal és (fa)késsel.

  
Hogy kerültél vele kapcsolatba? 
Még középiskolába jártam Tatabányán, amikor a bátyám hozott egy szórólapot. Régóta érdekeltek a keleti harcművészetek, néhányat ki is próbáltam (pl. kempo, judo), de a versenyszellem nem igazán tetszett. Egy barátommal elmentem egy aikido edzést megnézni, és rögtön megtetszett az egész edzés kutlúrája, az edző hozzáállása, embersége. Tudtam, hogy megtaláltam azt a harcművészetet, ami szinte rám van szabva. Ennek már 13 éve, és még mindig nagyon élvezem az edzéseket, itt Pécsett már lassan 5 éve tanítom, és nagyon lelkes csapatom van, kb. 25 fővel gyakorlunk nap mint nap.


     
         Milyen élettani hatásai vannak?
Az aikido gyakorlása során kiemelten nyílik lehetőség a személyiség helyes irányba történő fejlesztésére. A küzdősportokkal szemben kialakult téves megítélések eloszlatására, az agresszió feletti kontroll és az önfegyelem gyakorlására, valamint egy mozgásművészet mint lehetséges önvédelmi forma megismerésére. 
Az aikidó mozdulatai a természet erőihez hasonlóan lágyak, ésszerűek és finomak, némi erő alkalmazásával keménnyé és szigorúvá válhatnak. Az aikidó finom és lágy, illetve kemény és szigorú természete miatt bármely korosztálynak megfelel. Minden nem, kortól függetlenül gyakorolhatja.
A 30-40-50 éves korosztály számára kiemelten ajánlott e harcművészet ugyanis, az aikidó technikák rendszeres gyakorlása növeli a testi sérülések elkerülésének esélyét. A szervezetet felkészíti egy esetleges váratlan esemény gyors értékeléséhez és a megfelelő válasz adásához. Az agy és az izmok összehangolt tudatos gyakoroltatása egy idő után automatikussá válik.
Fejleszti az állóképességet, a lábizomzatot, hát, has, karizmokat, ülőizmokat. Az egyensúly fejleszthető, és a légzés illetve a mozgás összhangjának megteremtéséhez is nagyon jó gyakorlatokat tartalmaz az oktatási anyag. 
A magas vagy alacsony vérnyomással rendelkező emberek csak lassan gyakorolják az ő egészségi állapotuknak megfelelő tempóban. Az aikidóban a technikák hatással vannak az egész testre, így a csontokra, gerincoszlopra, ízületekre, azokat ezért is kell ezt a mozgássort fokozatosan gyakorolni. Mozgásukban enyhén korlátozottak számára is kiváló rehabilitációs eszköz lehet, javítva egészségi állapotukon.  
A keletiek azt mondják, az aikidó technikái megtisztítják az ízületeket: azaz olyan módon mozgatjuk meg egymás testrészeit egy edzés folyamán, hogy azok mozgatása pozitív hatást fejt ki az ízületeink, izmaink, csontvázunk és szervrendszereink egészséges működésére. Ezáltal testünk megerősödik, ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben, javul az immunrendszerünk, izmainknak-ízületeinknek nagyobb rugalmasságot biztosít, még idősebb korban is. Megnövekszik a tüdőnk kapacitása, javul a vérkeringés ez által a kedélyállapotunk, és a különböző testi problémák (derékfájás, ízületi fájdalmak) enyhülhetnek, javulhatnak a gyakorlás által.
Összegezve, aki elkezd aikidózni: levezeti a stresszt, kikapcsolódik, egészséges testmozgást végez, minden izomcsoportját megmozgatja, hajlékonyabbá válik. További jellemzők: lelki béke, önbizalom növekedése, önvédelem, magabiztosság, fokozódó állóképesség, keleti kultúra megismerése, eséstechnikák alkalmazásának lehetősége egyéb szituációkban, jó közösség, jó hangulat.

        
         Kik keresik?
   Teljesen változó, keresik fiatalok, egyetemisták, idősebbek, és szülők is beíratják gyerekeiket. Lányok és fiúk is jönnek. Az a tapasztalatom, hogy mindenki másért kezdi el gyakorolni az aikidót, de mindenki megtalálja benne azt, amit keres. Van, aki önvédelmet szeretne tanulni, van, aki mozogni szeretne, az idősebbek a stresszt vezetik le általa, ill. a fiatalabbak sokszor a közösség és jó hangulat miatt jönnek el az edzésre. Mindannyian örömmel töltjük el az időnket egymással, a technikák gyakorlásával ki tudunk kapcsolódni.

         Kinek ajánlanád?
    Azoknak ajánlom az aikidót, akik nem versenyt, agressziót, verekedés és küzdelmet keresnek, hanem egy békésebb, egymás segítő közösség tagjaivá szeretnének válni. Akik legalább a kezdeti időszakban rendszeresen el tudnak járni legalább heti egy-két alkalommal. Várjuk a kezdőket, és azt tudom nekik javasolni, hogy ha megvan az elhatározás, akkor bárki meg tudja tanulni az aikidót, csupán lelkesedésre van szükség. Így összességében nőknek-férfiaknak, időseknek és fiataloknak is ajánlom, mert mindenki meg szokta találni az aikidóban azt, amit keres. Mi szeretettel fogadjuk a kezdőket, és bármikor lehet hozzánk csatlakozni.


Elérhetőségeink:
Pécsi Takuma Aikido Egyesület
Edzések helyszíne: Pécsi Sasok Mozgásközpont (7626 Pécs, Búza tér 6/b.)
Ideje: Hétfő, kedd, csütörtök 19:30-21:00h
Edző: Balogh Gábor, 20-206-62-90, takuma.pecs@gmail.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése