2022. március 18., péntek

Ha változtatni akarunk magunkon, ne fogyókúrában, hanem életmódváltásban gondolkodjunk!



Hock Márta,
gyógytornász, 
(PTE Egészségtudományi Kar Fizioterápiás és Sporttudományi Intézet)
Rozi: Egészségtudatos társaságban olyan hiteles ember felől tudakozódtam, aki személyes példájával - hosszú távon - képviseli  a hatékony fogyás lehetőségét. Téged javasoltak, azzal az útravalóval, hogy kérdezhetek tőled egészséges táplálkozásról épp úgy, mint az egészséges élethez szükséges mozgásról. Nos, itt vagyok, és egészen pontosan arra vagyok kíváncsi, hogy a szakmád és élettapasztalatod alapján milyen tanácsot tudsz adni annak a népes rétegnek, amelynek a tagjai elmúltak 50 évesek, esetleg súlyukat tekintve is többet nyomnak már annál, mint amennyit szeretnek magukon, de nincsenek még komolyabb betegségtüneteik?

Márti: Jó helyen jársz. Szakmám alapján is tudok tanácsot adni, és saját tapasztalataim alapján is. Én is beleestem abba a hibába, amelybe sokan mások is. Sok volt a stressz, az állandó rohanás. A munkám, a családom, mindig előrébb volt, mint én. Ezek mind odavezetnek, hogy elsodorja az embert az élet, pl. elkezdünk rendszertelenül enni. Nekem is volt olyan napom, hogy a reggelim 4 órára tevődött át. Fájt a derekam, jelentős volt a súlyfeleslegem, ki-kiugrott a vérnyomásom. Aztán ilyenkor jó esetben - és nálam ez így történt - döntési helyzetbe kerül az ember.
Felvállalja a betegségeket, vagy tesz valamit azért, hogy mindezt elkerülje. És én úgy döntöttem, hogy a „teszek valamit” hitelesebb lesz mindenképpen a szakmám miatt is, de a családom és önmagam miatt is.
És most ha valaki varázslatot, csoda-receptet vár tőlem, csalódni fog. Két évembe került, míg elértem azt a súlyt, amit én a magam számára ideálisnak véltem. Hozzáteszem: nem kell azt gondolni, hogy mindenkinek cérnavékonynak, manöken-alkatúnak kell lenni. Az a fontos, hogy egészséges képet tudjunk felmutatni, megfelelő izomerővel és állóképességgel rendelkezzünk, tehát hogy egészségesen tudjunk működni. Számomra az volt a cél, hogy jól érezzem magam a bőrömben, hogy könnyedén tudjam teljesíteni azokat a feladatokat, amelyeket felvállalok. Ezzel a döntéssel rajtam kívül is mindenki jól jár, hiszen a családom és a munkám is tőlem fog jól működni! Ha jól vagyok, vannak energiáim és jó energiáim, akkor minden jobban működik, amiben benne vagyok.
Fontos, hogy amikor érezzük, hogy változtatni kell az életmódunkon, ne fogyókúrában, hanem valóban életmódváltásban gondolkodjunk. A szakirodalom is azt támasztja alá, hogy ennek van értelme. Amikor én a változás mellett döntöttem, a testsúlyom csökkenése csak jutalom volt.
Az életmódváltásom azzal indult, hogy először is elkezdtem kijavítani a hibáimat. Azt, hogy rendszertelenül eszem, nem figyelek oda, milyen ételt eszek. A két évből az első félévet arra szántam, hogy megtaláljam azokat a lehetőségeket, helyeket, ahol jó minőségű, egészséges élelmiszereket tudok vásárolni. Próbáltam olyan helyeket találni, amelyeket könnyen, gyorsan elértem, hogy ne kelljen plusz terheket vállalni. Már ennek megvolt a jutalma.
A második félévben a folyadékfogyasztás került a középpontba. Korábban mindig rohantam, keveset ittam. Hozzá kellett szoktatni magam a megfelelő folyadékbevitelhez.
És a folyamatba a rendszeres testmozgást is be kellett iktatni. Nem volt olyan célom, hogy napi x km-t le kell futnom. Csak az volt, hogy változni akarok, és ehhez futok, de a „KELL”-eket kiiktattam. Mindegy mi a választott mozgásforma, de amit választunk, az rendszeres legyen. Érdemes itt is az élvezetes mozgásformát és helyet választani. Ne menjünk olyan edzőterembe, ami nem szimpatikus, ne válasszunk olyan mozgásformát, ami divatos, de nekünk nem okoz örömet. Meg kell próbálni találni olyan a mozgást, amely örömet jelent. Nem döntöttem el, mennyit futok. Csak azt tartottam prioritásnak, hogy változzak. Kezdetben buszokat hagytam ki. Aztán rendszeresen gyalogoltam, futottam esténként. Az elején ki kell tartani, ez megkerülhetetlen. De hihetetlen élményt tud nyújtani a mozgás. Nemcsak fizikai élmény, mentális is. Míg futok, nagyon jó érzés megtapasztalni, hogy a futás alatt elrendeződnek a gondolataim, így eszembe jutnak jó megoldások. Könnyebben hozok döntéseket. Olyan a futás, mint egy jó értelemben vett agymosás.

Rozi: Térjünk rá a szakmádra! A köztudatban a gyógytornára olyankor van szükség, ha ízületi problémáink vannak, vagy törött a kéz, stb. Én meg azt gondolom, hogy ennél jóval szélesebb körben tanácsos gyógytornász tanácsát kérni.

Márti: Igen, így van. Amikor túl vagyunk azon a koron, amikor a szabadidős sportformák közül bármi megfelelő, és amikor már bizonyos tüneteket (ízületi fájdalmak, időnként magasabb vérnyomás, vagy kicsit hamarabb fulladunk ki, stb.) figyelembe kell venni, érdemes felkeresni egy gyógytornászt, és vele összeállíttatni az egyénre szabott mozgástervet.

Rozi: Ha én eljövök hozzád, és összeállíttatok egy személyre szabott mozgásprogramot, akkor ezt te betanítod, vagy hazamegyek vele, és elkezdhetem a gyakorlatokat?

Márti: Van, aki tünetek miatt keres fel, de szívesen ragaszkodna ahhoz a sporthoz, csoportos mozgáshoz, amit megszokott. Az ő esetükben azt kell felmérnie a gyógytornásznak, hogy a hozzám forduló egészségi állapotának megfelel-e az adott mozgásforma (jóga, nordic walking), vagy mást kell ajánlani. Két lehetőség van, a véleményemnek megfelelően alakítva folytatja a korábbi mozgást, vagy választ a tanácsom szerint újat. Természetesen az is gyakori, hogy már nem ajánlatos tovább folytatni az addig jól bevált mozgásformát. Ilyenkor ajánlhatok egyéni mozgástervet, gyakorlatsort.
A többség egyébként nem mozgásforma-váltás miatt keres fel, hanem mert érzi, hogy szüksége van mozgásra, de már nem úgy teljesít a szervezete, ahogy régen, esetleg már vannak orvos által diagnosztizált betegsége, betegségei, vagy csak bizonyos tünetei, és annak megfelelő gyakorlatok összeállításáét kéri tőlem. Ezekben az esetekben célszerű azt a megoldást választani, hogy én betanítom a mozgás-sort, és ha már jól megy, akkor egyedül is folytathatja a gyakorlatokat. Vannak, akik szívesebben választják a csoportos mozgást. Ők választhatják azt is, hogy csoportos foglalkozáson sajátítsák el a javasolt gyakorlatokat.
Rozi: Említsük meg, hogy az 50-es célcsoporton kívül, akikre a kérdéseim vonatkoztak, vannak nagyik számára kialakított gyakorlatsoraid, és fiatalok számára hasznos csoportos foglalkozásaid is: pl. gerinctorna, intimtorna, szülésre felkészítő - kismama torna, baba-mama torna.
Hogy találhatnak rád, aki változni akarnak?

Márti: A honlapomon - www.hockmarta.hu - minden szolgáltatásom megtalálható:

 Utóirat:
Nagyon sajnálom, hogy nem vettem fel videóra a beszélgetésünket, mert akkor ti is érezhetnétek azt a sodró energiát, ami Mártiból árad. Akinek csak kicsit is szüksége lehet a szolgáltatásaira, keresse őt! Nem fogtok csalódni!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése